Trečiadienį Vilniaus įgulos Karininkų ramovės salėje neįtikėtinai gausi žmonių auditorija sutiko Antano Žilėno knygos „Parubežys ir parubežinai” trečiąją dalį.
Šią knygą istorinę-dokumentinę monografiją Antanas Žilėnas, tarpukario Lietuvos pasienio policininko sūnus, skyrė Lietuvos karininkui, apskrities Pasienio policijos viršininkui Antanui Juodžiui.
1942 m. gimęs Tauragnų valsčiaus Ignotiškio kaime Antanas lankė Kačiūnų pradinę, Kuktiškių septynmetę mokyklas. Baigęs Tauragnų vidurinę mokyklą, studijavo Kauno politechnikos institute (dabar – Kauno technologijos universitetas), kur įgijo tiltų ir kelių statybos inžinieriaus specialybę.
Į renginį knygos autorius pakvietė pasienio policininkų palikuonis – vaikus, vaikaičius, provaikaičius. Renginyje dalyvavo gausus pasienio policininkų palikuonių būrys. Garbingiausi renginio svečiai buvo Antano Juodžio dukra Nijolė Juodytė (Amšiejienė), anūkė Amšiejytė (Česnavičienė) su vyru Rimantu, proanūkis Bronius Česnavičius. Renginys prasidėjo sugiedojus su Vilniaus karininkų įgulos ramovės vyrų choru „Aidas“ Lietuvos himną ir tylos minute pagerbus Ukrainos kare žuvusius didvyrius. Susirinkusius pasveikino knygos autorius Antanas Žilėnas. Reginyje apie ano meto istorinius įvykius papasakojo Seimo narys, karo istorikas profesorius Valdas Rakutis ir kvietė neužmiršti Lietuvos garbingos istorijos ir perduoti ją ateities kartoms. Be to, Seimo narys pastebėjo, kad knygoje daugelį sudėtas istorines nuotraukas mato pirmą kartą.
Knygos „Parubežys ir parubežiniai“ III dalies leidėjas – leidyklos „Diemedis“ vyriausias redaktorius Danas Kaukėnas pažymėjo, kad taip gausiai anų laikų nuotraukomis, archyviniais dokumentais iliustruotų knygų, kaip trilogija „Parubežys ir parubežiniai“ jo leidyklai išleisti pasitaiko retai.
Antano Juodžio anūkė Nijolė Česnavičienė visos giminės vardu padėkojo Antanui Žilėnui už senelio Antano atminimo įamžinimą.
Pasienio policininko Juozo Kazlausko duktė Aldona Kazlauskaitė (Lugauskienė) papasakojo apie pasienio policininkų gyvenimą ir tarnybą Kernavės-Giedraičių parubežyje ir išreiškė viltį, kad tokia trilogija bus parengta ir apie pasienio policijos Ukmergės barą, kuriame tarnavo jos tėvelis Juozas Kazlauskas.
Vilniaus molėtiškių klubo prezidentas Vilius Maslauskas Antano Žilėno trilogiją „Parubežys ir parubežiniai“ prilygino daktarinei disertacijai.
Lietuvai pagražinti draugijos garbės pirmininkas Juozas Dingelis prisiminė parubežį šalia jo gimtosios Varėnos ir pažymėjo, kad tokie darbai, kaip Antano Žilėno istorinės knygos, yra didelis indėlis į Lietuvos istorinę atmintį.
Renginį pagyvino vyrų choro „Aidas“ atliekamos lietuvių patriotinės ir žygio dainos.
Trilogijos „Parubežys ir parubežiniai“ autorius Antanas Žilėnas nuoširdžiai padėkojo susirinkusiems ir įvertinusiems jo kuklų indelį į Lietuvos istorinę atmintį.
Antanas Žilėnas kvietė (jis yra pasienio policininkų palikuonių susitikimo prie paminklo Atmintis Linkmenyse iniciatorius) į tradicinį pasienio policininkų palikuonių susitikimą Linkmenyse. Kvietė ir ragino pasienio policininkų palikuonis ir svečius kitais metais gausiai susirinkti Linkmenyse, kur bus švenčiamas paminklo Atmintis pastatymo penkmetis.
Antanas Žilėnas yra Pasieniečių klubo veteranas ir aktyvus narys. Jo iniciatyva klubo 10-mečio proga Medininkų kaime Vilniaus r. ant Juozapinės kalvos jo lėšomis nupirkta 50 ąžuoliukų ir pasodinta ąžuolų giraitė. Antanas – vienas iš paminklo žuvusiems pasieniečiams Linkmenyse pastatymo iniciatorių.
Daugiau fotografijų iš renginio čia
Valdybos narys M. Zemenskas
Nuotraukos – Karininkų ramovės archyvo