Saulėtą ir šiltą gegužės 12 d. šeštadienį į Linkmenis (Ignalinos r.) suėjo, suvažiavo svečiai sveteliai iš įvairių Lietuvos kampelių. Matėsi nemažai uniformuotų pareigūnų, karines lauko uniformas dėvinčių jaunuolių ir vaikų, plevėsavo Lietuvos valstybinės ir Pasieniečių klubo vėliavos. Žinoma, dauguma žmonių buvo šio krašto žmonės. Garbingo ir darbštaus mūsų klubo nario Antano Žilėno iniciatyva šią dieną į susitikimą buvo sukviesti I Lietuvos Respublikos pasieniečių, saugojusių demarkacinę (administracinę) liniją su Lenkijos okupuotu Vilniaus kraštu 1923-1929 m. palikuonys.
Šia intencija Linkmenų Švč. Trejybės bažnyčioje buvo aukotos Šv. Mišios. Vėliau renginys persikėlė prie paminklo kariams‒pasieniečiams. Šis paminklas buvo atidengtas ir pašventintas šių metų vasario 16 d., minint Lietuvos nepriklausomybės 100-ąsiais metines. Atliktas iš rusvo akmens, vienoje jo briaunoje pavaizduotas tarpukario pasienio policijos kepurės ženklas ir iškaltas užrašas „Lietuvos pasieniečiams, saugojusiems Lietuvos ir Lenkijos demarkacinę (administracinę) liniją 1923-1939“; kitoje – Jogailaičių kryžius skydo fone ir po juo užrašas „Jūs buvote, Jūs esate, Jūs būsite garbingi Lietuvos kariai“. Paminklą projektavo Vladas Šlegtavičius, architektas Juozas Panavas, pagaminta Rimanto Greičiūno. Paminklo statybos iniciatoriai buvo mūsų klubiečiai, tarpukario pasieniečių palikuonys Gediminas Grigaravičius ir A. Žilėnas bei Linkmenų seniūnija.
Renginį vedė tautiškai pasipuošę pats Linkmenų seniūnas Jonas Alekna su partnere. Jiems talkino renginio organizatorius A. Žilėnas. Ilgų kalbų niekas nesakė, visi buvo šventiškai nusiteikę ir geros nuotaikos. Susirinkusius susikaupti paskatino Ignalinos rajono jaunimo sukarintos asociacijos „Žaibo kumštis“ rikiuotė, ir naujų narių priesaikos ceremonija. Renginio dalyvius pasveikino Ignalinos rajono vicemeras Laimutis Ragaišis. O VSAT Ignalinos pasienio rinktinės vado pavaduotojas Artūras Jatulis (beje, taip pat klubo narys), pasienio pareigūnams davė komandą pagerbti pasieniečių atminimą salvėmis. Ignalinos pasienio pareigūnai taip pat atliko garbės sargybą prie valstybės vėliavos mišių metu bei dalyvius vaišino skania grikių koše iš lauko virtuvės.
Pasieniečių klubą šį kartą oficialiai atstovavo valdybos narys Valentinas Novikovas. Jis padėkojo renginio organizatoriams, paminklo statybos iniciatoriams. Už rūpestį ir pastangas Linkmenų seniūnui J. Aleknai įteikė I laipsnio Pasieniečių klubo atminimo ženklą „Buvome, esame, būsime“. O aktyviausius „Žaibo kumščio“ narius apdovanojo Vytauto Voverio knygomis „Pasienietis Gintaras Žagunis. Laisvės gynėjo kelias“.
Pasieniečių vaikai, vaikaičiai, proanūkiai ir kiti giminės, jaunieji kariai, rajono vadovai kalvelės, ant kurios stovi paminklas, papėdėje pasodino keturis ąžuoliukus. Vėliau visi vaišinosi pasienietiška koše, klausėsi koncerto, dalinosi prisiminimais klebonijos kiemelyje. Ten renginio dalyviai galėjo susipažinti ir su būsimos dviejų dalių A. Žilėno knygos „Parubežys ir parubežiniai“ pristatymu. Parodos „Utenos Pasienio policijos baras iki 1939 m.“ stendai trumpai supažindino su istorine medžiaga ir nuotraukomis, kurias knygos autorius kruopščiai surinko iš pasieniečių giminių. Baigiamajame žodyje A. Žilėnas padėkojo visiems, padėjusiems surinkti šią istorinę medžiagą, nuotraukas ir dokumentus. Klubas, savo ruožtu, dėkoja Antanui už puikų renginį ir nenuilstamą triūsą siekiant išsaugoti istorinį mūsų šalies taip pat ir pasienio istorijos palikimą ir atminimą.
Daugiau fotografijų iš renginio čia
Loreta Dumbauskienė