Antrą rugsėjo savaitgalį savo į tradicinį sąskrydį, šiemet sušauktą Žemaitijoje prie legendomis apipinto Platelių ežero, suvažiavo buvę, esami ir būsimi pasieniečiai.
Šeštadienį pagal iš anksto suderintą programą į Platelius Plungės rajone suvažiavo Pasieniečių klubo nariai iš visų Lietuvos kampelių. Didžiausias Vilniaus būrys atvyko net 50 vietų turinčiu autobusu. Marijampolės būrys netilpo į vieną mikroautobusą, todėl daugelis atvyko savo automobiliais. Visagino klubiečiai susijungė su Ignalinos kolegomis, o Pagėgių būrį, deja, atstovavo tik jo vadas Viktoras su žmona. Medininkiečiai prisijungė prie vilniečių, o Rokiškio būrio šįkart neatstovavo niekas. Tačiau gausus šį kartą buvo sąskrydžio organizatorių – Klaipėdos būrys. Iš viso sąskrydyje dalyvavo apie 120 žmonių.
Platelių ežero pakrantėje prie Žemaitijos nacionalinio parko informacinio stendo jau laukė gidė Adelė. Ji visus sutiko su šypsena ir gražia žemaitiška šnekta. Iš kitų regionų atvykusiems klubiečiams tapo iššūkiu suvokti apie ką kalbama... Bet su šiuo uždaviniu pasieniečiai gana greitai susidorojo ir pasimėgaudami žavėjosi puikiais Platelių ežero ir jo apylinkių vaizdais. Aplankė senąją medinę Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčią, kuri buvo ne kartą atnaujinama, remontuojama, tačiau pirminė jos išvaizda iki mūsų laikų mažai pasikeitė. Šiai bažnyčiai jau daugiau nei 260 metų. Po to iškylautojai pasivaikščiojo po šalia esantį 19 a. menantį dvaro parką ir apžiūrėjo restauruotus kai kuriuos buvusio dvaro pastatus.
Iš Platelių pasukę link Beržoro miestelio, garsėjančio senovine medine bažnyčia ir archajiškomis medinėmis Kryžiaus kelio koplyčiomis. Čia netoliese, gražioje Beržoro ežero pakrantėje sąskrydžio dalyvių laukė ką tik Pakrančių apsaugos rinktinės (PAR) darbuotojų ir pareigūnų išvirta pasienietiška košė bei karšta arbata.
Tačiau vėliau įvykusi ekskursija į Šaltojo karo muziejų, esantį Plokštinės kaime, ne taip džiugai nuteikė klausytojus. Mat, daugelis vyresniųjų dar gerai prisimena tuos gūdžius sovietinius laikus, o informacija apie buvusias net 4 atominėmis galvutėmis užtaisytas požemines raketines bazes, apie kurias net artimiausių kaimų gyventojai nė nenutuokė, pašiurpino ne vieną. Čia dabar įrengta gana įspūdinga ir moderni muziejaus ekspozicija. Nors tai ir nesukėlė teigiamų emocijų, tačiau žinoti apie tai reikia ir jaunajai kartai.
Vakarop sąskrydžio dalyviai sugužėjo į ežero pakrantėje įsikūrusią „Platelių“ poilsiavietę, kur jaukiai įsikūrę vasaros nameliuose, susirinko į savo tradicinę vakaronę. Oficialiojoje dalyje klubo prezidentas Vaclovas Zabarauskas pasveikino gausiai susirinkusius klubo narius ir jų šeimas. Padėkojo PAR vadui ir kitiems šios rinktinės pasieniečiams už pagalbą surengiant klubo sąskrydį. Rinktinės vadas ir klubo narys Donatas Lengvinas taip pat pasveikino susirinkusius ir įteikė Klaipėdos būrio vadui Kęstučiui Rudžiui VSAT vado įsakymu Pasieniečių dienos proga paskirtą atminimo ženklą „Už nuopelnus valstybės sienos apsaugai“. V. Zabarauskas įteikė pažymėjimus naujiems nariams ir apdovanojo aktyviausiuosius.
Po oficialių sveikinimų, mėgaudamiesi visiškai netipiška šiai vasarai vakaro šiluma, klubiečiai galėjo pabendrauti prie vaišių stalo, pasidalinti įspūdžiais, pasiklausyti gyvos muzikos ansamblio iš Šiaulių.
Išaušus nešaltam sekmadienio rytui, labiausiai užsigrūdinę nepabūgo pasinerti į skaidrų Platelių ežero vandenį. Atsigaivinus – dar skanesni pasirodė ir žemaitiški pusryčiai – kopūstienė su neluptomis bulvėmis, žemaitiškas kastinis ir kanapių druska.
Atsisveikinus su Plateliais, autobusas su jį lydinčių bene 10 automobilių „kortežu“ patraukė į Žemaitijos sostinę – Telšius. Ten susiskirstę į dvi grupes su vietinėmis gidėmis aplankė Telšių katedrą, pasivaikščiojo gražiai sutvarkytomis gatvėmis, naujai atgimusia Masčio ežero pakrante, stebėjosi puikiai įrengtu amfiteatru. Visus be galo sužavėjo nesunkiai randami ir miestą nepaprastai puošiantys telšiškių metalo meno meistrų darbai, kurie turi ir simbolinę, ir istorinę ir meninę vertę. Visų čia esančių skulptūrinių kompozicijų visumą vainikuoja paminklas Durbės mūšio pergalei 1260 m. prieš kryžiuočius įamžinti. Paminklo autoriai – prof. Algirdas Žebrauskas, skulptorius iš Gargždų Algirdas Bosas, kalvis iš Mažeikių Virginijus Mikuckis ir telšiškis dailininkas prof. Romualdas Inčirauskas.
Su Telšiais klubiečiai atsisveikino pilni kuo geriausių įspūdžių. Tačiau čia kelionė dar nesibaigė. Pakeliui namo dar teko aplankyti ir Žemaitijos širdimi vadinamus Varnius su ten esančiais buvusios seminarijos rūmais. Šią seminariją baigė ir vėliau dirbo į Lietuvos kultūrinį paveldą didžiulį indėlį įnešę vyskupas Merkelis Giedraitis, kanauninkas Mikalojus Daukša, vyskupai Motiejus Valančius ir Antanas Baranauskas. 1999 m. čia buvo atidengta puiki skulptūrinė kompozicija iš raudonojo granito, skirta M. Giedraičiui ir M. Daukšai. Buvusios seminarijos rūmuose dabar veikia Žemaitijos vyskupystės, šiemet švenčiančios 600 metų jubiliejų, istorijos muziejus. Keliautojai aplankė ir bažnyčias – Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus, 17-18 a. architektūros paminklą ir medinę Šv. Aleksandro (19 a. pr.).
Kelionę sąskrydžio dalyviai baigė Laukuvoje (Šilalės r.), kur senosiose miestelio kapinėse ilsisi 1941 m. birželį sovietinių okupantų žiauriai nužudytas pasienietis Antanas Straukas ir buvusi klubo garbės narė Barbora Laimutė Straukaitė, pasieniečio dukra. Padėję gėlių ir pagerbę mirusiuosius, keliauninkai patraukė namo – juk kitą dieną laukė kam darbas, kam mokslai... Tik klaipėdiečiai turėjo grįžti atgal į Platelius – sutvarkyti poilsiavietę, susirinkti ten atgabentą įrangą.
Nuoširdžiai dėkojame Klaipėdos būriui, Marytei su Vytautu Gečiauskams, VSAT Pakrančių apsaugos ir Vilniaus rinktinėms, padėjusiems organizuoti puikią šventę klubo nariams.
Pasieniečių klubas sąskrydžius organizuoja kasmet nuo 2009 m. Šiemet – jau devintasis. Pirmasis sąskrydis vyko Poškonių kaime Šalčininkų rajone, kiti - prie Rubikių, Drūkšių, Vištyčio ežerų, Druskininkuose, Klaipėdos Giruliuose, Ignalinoje ir pernai – Jurgežeriuose (Marijampolės r.)
Daugiau fotografijų iš sąskrydžio čia
Loreta DumbauskienėPasieniečių klubo sekretorė