Kariškai kuklioje ceremonijoje dalyvavo gausi LKKSS Vilniaus apskrities skyriaus (toliau – LKKSS VAS) narių ir jų artimųjų grupė, taip pat garbingi svečiai – monsinjoras Alfonsas Svarinskas (LKKSS VAS narys), Lietuvos kariuomenės vyriausiasis kapelionas plk. ltn. Rimas Venckus, Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Arvydas Pocius (LKKSS VAS narys), mechanizuotosios pėstininkų brigados ,,Geležinis Vilkas“ vadas plk. Raimundas Vaikšnoras (LKKSS VAS narys), paminklo gamintojas, UAB Labradoras atstovas, p. Kazimieras Musteikis, Vilniaus savivaldybės atstovas p. Jonas Urbonavičius.
Paminklo idėjos iniciatorius, Vilniaus apskrities skyriaus narys dimisijos karys savanoris Gediminas Juškevičius, apžvelgdamas šio projekto istoriją pabrėžė, jog tai pirmas paminklas trijų kartų kariuomenės kūrėjams savanoriams. Jis ypatingas dėl to, kad skiriamas ne tik žuvusiems kariuomenės kūrėjams, tačiau ir tiems, kuriems buvo lemta išeiti Anapilin nugyvenus gražų amželį. ,,Šių trijų skirtingų kartų – 1918 – 1920 m. Nepriklausomybės kovų dalyviams, kariais savanoriais pripažintiems 1940 m. sukilėliams, partizanams bei pasipriešinimo okupacijai dalyviams, 1990 – 1991 m. pučo metu į karių gretas atėjusiems vyrams ir moterims – kariuomenės kūrėjams savanoriams gyvenimas lėmė skirtingus iššūkius, skyrė skirtingus uždavinius, kuriuos jos garbingai nugalėjo bei įvykdė ir todėl, manau, nusipelnė paminklo“ – sakė G. Juškevičius.
Kariuomenės vadas savo kalboje akcentavo, jog, nežiūrint to, kad tokių paminklų projektavimo ir statybos darbai dėl daugybės biurokratinių barjerų užtrunka nepagrįstai ilgai, vis dėlto tampa realiu rezultatu. Generolas leitenantas, vienas iš LKKSS atkūrimo iniciatorių, pasidžiaugė, kad Vilniaus apskrities skyrius demonstruoja puikų pavyzdį, kaip efektyviai gali darbuotis visuomeninė organizacija.
Po paminklo pašventinimo, Lietuvos kariuomenės skirtu autobusu dalyviai grįžo į Vilniaus įgulos karininkų ramovę, kur dar ilgai dalinosi savo jausmais ir mintimis, užliejusiais pasiekus dar vieną tikslą. Skirstydamiesi kariuomenės kūrėjai ne tik džiaugėsi įgyvendintu projektu, tačiau ir linkėjo vienas kitam dar kuo ilgiau darbuotis Tėvynės labui!
Belieka priminti, kad paminklo idėja gimė dar 2009 m. Pirmiausia teko gauti pritarimą iš Vilniaus miesto savivaldybės tam, kad Liepynės kapinėse būtų skirtas sklypas kariuomenės kūrėjams savanoriams laidotis. Po to, reikėjo paruošti paminklo projektą, ir, galiausiai, rasti finansavimo galimybes. Kad šie etapai būtų sėkmingai įveikti, dirbo daugybė žmonių. G. Juškevičiaus sumanymą visų pirma rėmė visos Vilniaus apskrities skyriaus valdybos. Vilniaus savivaldybės koridoriuose padėjo nepaklysti VAS narys dimisijos majoras Antanas Burokas. VAS narys dimisijos karys savanoris Giedrutis Laucius parengė kapinių sklypo ir paminklo projektus. Akmenį paminklui padėjo surasti VAS narys dimisijos karys savanoris Antanas Markauskas, o padovanojo Šiaulių UAB Arkadoje dirbantis darbų vykdytojas Juozas Mikalajūnas. Tarpininkaujant Krašto apsaugos ministrui Juozui Olekai, daugiau kaip ketvirtadalį paminklo gamybos ir statybos kainos padengė UAB Lietuvos geležinkeliai. VAS nariai dimisijos kariai savanoriai Vytautas Dilys ir Sigitas Jegelevičius svariai prisidėjo patarimais dėl užrašų turinio ant paminklo, o daugiau kaip 90 VAS narių tiesiogiai savo aukomis parėmė paminklo statybos darbus. Paminklo pašventinimo renginiu rūpinosi G. Juškevičius, ats. plk. ltn. Valdas Kibartas, ats. plk. Rimantas Gasparavičius, Arturas Čiras ir kiti skyriaus nariai, Vilniaus įgulos karininkų ramovės darbuotojai. Ceremoniją fotografavo skyriaus nariai A. Čiras ir G. Šniras.
Vilniaus apskrities skyriaus valdybos pirmininkas ats. mjr. Albertas Daugirdas
www.kariuomeneskurejai.lt