Navigacija
Bendraujame
Remėjai
UAB “Apastras”

Pajūrio regioninio parko direkcija

NETEKTIS...

ALFONSAS JONAS BARAVYKAS

(1947-2020)

 

Gegužės 17 d. Vilniuje mirė Pasieniečių klubo narys, ilgametis Valstybės sienos apsaugos pareigūnas Alfonsas Jonas Baravykas.

A. J. Baravykas gimė 1947 m. vasario 4 d. Birštone. Vidurinę mokyklą baigė Gargžduose. Vėliau mokėsi Leningrado (dabar – Sankt Peterburgas) zenitinės artilerijos technikos mokykloje, ją baigęs iki 1990 m. tarnavo SSRS ginkluotose pajėgose. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę – savanoriškai iš ten pasitraukė ir stojo į Lietuvos kariuomenę. 

Tarnybą valstybės sienos apsaugoje pradėjo 1991 m. lapkričio 1 d. Lietuvos krašto apsaugos ministerijos (KAM) Pasienio apsaugos tarnybos (PAT) Mokymo centre, įkurtame tuomet dar Sniečkaus (dabar – Visaginas) mieste, Štabo viršininku, kurį laiką ėjo ir šio centro viršininko pareigas. 

1992 m. kovą A. J. Baravykas tapo KAM PAT (vėliau pervadinto į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (VSAT) Štabo operatyvinio skyriaus viršininku. 1994 m. biržely – KAM VSAT Štabo viršininko pavaduotoju. 

Pasieniečių perkėlimas vidaus reikalų ministerijos žinion, keitė ir A. J. Baravyko pareigas. 1994 m. spalio 1 d. jis tapo Pasienio policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (PPD) štabo komisaru, nuo 1997 m. gegužės 1 d. – PAT Sienos apsaugos organizavimo tarnybos viršininku. Tarnybą PPD A. J. Baravykas baigė 1999 m. rugpjūčio 31 d. 

Būdamas atsargoje, Alfonsas neliko nuošalyje – aktyviai įsitraukė į Pasieniečių klubo veiklą, ilgą laiką buvo klubo valdybos narys. 

Alfonsas Jonas Baravykas apdovanotas Rusijos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos atminimo ženklu; Lietuvos Prezidento padėka; už profesionalumą ir pavyzdingą tarnybą buvo apdovanotas vidaus reikalų ministerijos pirmo ir antro laipsnio atminimo ženklais „Tėvynės labui“, Pasieniečių klubo pirmo ir antro laipsnio atminimo ženklais „Buvome, esame, būsime“, atminimo ženklu „Pasieniečių klubui 10 metų“. 

Atsisveikinimas su A. J. Baravyku vyks Laidojimo paslaugų centre Kalvarijų g. 329 Vilniuje (šalia Jeruzalės Šv. Kryžiaus atradimo (Kalvarijų) bažnyčios) trečiadienį, gegužės 20 d., nuo 11 iki 20 val.  

Laidotuvės - Birštono kapinėse - A. J. Baravyko tėvų šeimyninėje kapavietėje (vyks tik šeima).

 

Prisimenant Gintarą Žagunį

Gegužės 19 d. minėsime pirmojo po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo tarnyboje žuvusio pasieniečio Gintaro Žagunio 29-ąsias žuvimo metines. Pasaulį netikėtai užklupusi pandemija sujaukė mūsų tradiciją, kai pasieniečiai iškilmingais masiniais renginiais pagerbdavo savo žuvusį kolegą. Šiemet jį pagerbsime pavieniui padėdami gėlių ant Gintaro kapo ir žūties vietoje, bus aukojamos Mišios už pasienietį, vidudienį visuose VSAT padaliniuose pasieniečiai kolegos atminimą pagerbs tylos minute.

Gintaro aukos paminėjimui siūlome paskaityti jautrų jo mamos Aldonos Žagunienės prisiminimą apie sūnų.

LYG ŠVIESOS SPINDULĖLIAI

 

Laikas – vertingiausias dalykas žmogaus gyvenime. O gyvenimas ar tai ne žmogaus saviraiška laike, savo asmenybės atskleidimas būtyje? Norime kuo prasmingiau gyventi, padaryti ką nors gera kitiems, apginti savo svajonę ar idėją. Bet žmogaus gyvenimas žemėje toks trumpas. Ateina pabaiga, nors būtum tam ir nepasirengęs. Bet ar yra atminimo pabaiga?

Lyg šviesos spindulėliai mane lanko prisiminimai apie žuvusį sūnų. Visą šį ilgą laiką nuo žūties 1991 m. nė dienos jis nesitraukė nuo manęs: dienomis – mano mintyse, naktimis persikelia į sapnus. Žinau, kad mylimas vaikas tebėra gyvas manyje.

Kai atsigręžiu atgal, matau mažą šviesiaplaukį berniuką, smuikeliu vinguriuojantį nesudėtingas melodijas iš muzikos mokyklos vadovėlių, girdžiu vaikų pokalbį apie ateitį. Gintaras geidžia būti jūrininku ir plaukioti dideliais karo laivais.

Ši vaikystės svajonė atvedė pradinuką į jachtklubą, padėjo formuotis jo charakteriui. Jis atkakliai lanko treniruotes, dalyvauja varžybose, o 11 klasėje išlaiko vairininko egzaminus. Net liga negalėdavo jo sulaikyti nuo užsiėmimų. Pilni sąsiuviniai būdavo pripiešti burlaivių, albumai priklijuoti iškarpų, skaidrėse – jachtos. Jis renka knygas apie laivus ir jūrą, prenumeruoja žurnalus, maketuoja laivų modelius. Su šiuo pomėgiu reiškiasi jo savarankiškumas, sugebėjimas nugalėti sunkumus, auga pasitikėjimas savo jėgomis, laisvės ir nepriklausomybės pojūtis. Šios vertybės augant ir bręstant tvirtėja.

Pirmasis pažinimo lašelis visada yra šeima. Jei vaikai jaučiasi mylimi, jie mokosi meilės, jautrumo, jei gyvena dalindamiesi, mokosi būti kilnūs. Mes šeimoje rūpinomės vienas kitu, mus jungė šilti jausmai, supratimas ir parama, nes žmogaus širdį taip lengva pažeisti.

Vartau sūnaus užrašus, atvirukus, laiškus. Viename atviruke užrašytas jo ranka sveikinimas nuo jo ir sesers Ramunės: „Sveikiname mamytę, leidusią pamatyti šį įdomų ir nuostabų pasaulį, išmokiusią pažinti džiaugsmą, būti išdidiems, kovoti už teisybę, padėti silpnesniems... už viską esame dėkingi Jums“. Širdis džiaugiasi skaitant tokius gerus žodžius. Jau tuomet supratau, kad vaikai moka pažvelgti giliau ir iš tų gelmių semtis proto, išminties ir gerumo.

Kur jis bedirbdavo – namuose, sode ar darbovietėje – visur nuoširdžiai, rūpestingai, su atsakomybe. Tarnaudamas VRM premijuotas pinigine premija. Padėdavo meniškai apipavidalinti stendus mano kabinetui mokykloje. Vienam užrašui jis parenka šmaikščią Dionizo Poškos epigramą ir taiko ją tiems, kuriems lietuvių kalbos geras mokėjimas nebuvo tikslas. Citata smerkia, citata ragina:

Ar? Argi?

Lietuviai ir žemaičiai, ar galvijai esme?

Argi tėviškos kalbos niekad nemokėsime?

Gintaras buvo ramaus būdo vaikinas, nesiveldavo į peštynes su kiemo vaikais ar klasės draugais. Mėgdavo žaisti ir bendrauti su ramesniais bendraamžiais. Platesnio rato jam nereikėjo. Gal kiek drovus, nesistengė išsiskirti ir pirmauti didesniame būryje, bet žaidžiant – mažesniame ratelyje iniciatyvos netrūkdavo. Kalboje buvo santūrus. Turėjo savo nuomonę, bet gerbė ir manąją. Svarbiausiais klausimais tardavosi.

Paauglystės metus mėgdavo namuose pabūti vienas. Bet tai ne vienišumo pojūtis. Kai su knyga ar muzika esi, kai vienas groji gitara – su tavimi visas pasaulis. Kiekvienam mūsų reikia tokių ramybės valandėlių, kada pasineri į save nuo kasdienybės šurmulio, gali nekliudomas semtis žinių, išminties iš knygos ar kitų šaltinių, gali užsiimti mėgstama veikla.

Su mokymusi mokykloje Gintaras problemų neturėjo, bet motinai visada norisi, kad būtų geresni pasiekimai. Buvo smalsus, vis naujo ieškantis, o tam reikia laiko rasti. Tad ar tiek svarbūs požymiai? Taip mąstė jis. Beliko man jį suprasti, nes mylėti – tai ir duoti, ir suprasti. O paauglystės metais tai ypač svarbu, kad neuždarytum kelio visam gyvenimui į savo širdį.

Jis mėgo lietuvių kalbą, istoriją, dailę. Jo užrašų knygelėje užrašytos R. Rolano, R. Tahore, L. da Vinči, A. de Sent Egziuperi mintys rodo, kokioms vertybėms jis yra jautriausias. Visais amžiais žmonės vertina ištikimybę, meilę, draugystę, pareigą, atsakomybę. Tikriausiai jos paliko pėdsakus formuojantis jo charakteriui ir pažiūroms.

Jis lankė vakarinę dailės mokyklą Vilniuje. Gražiai tapė peizažus, lipdė iš molio įvairius gražius daikčiukus. Atminimui palikom iš molio pagamintą paveikslą „Burės“. tai nedidelis, bet mielas atminimas.

Politinę kryptį jo pažiūros įgavo gana anksti. Įtakos jam turėjo knygos apie tarpukario Lietuvą, lietuvių kovos dėl nepriklausomybės, domėjimasis karo vadais, kelią švietė Romo Kalantos mirtis.

Po šio tragiško įvykio buvo praėję pora metų, bet jo atminimas buvo likęs žmonių atmintyje. Sovietų valdžia stengėsi, kad šis įvykis būtų pamirštas. Imta įtariai žiūrėti į ilgaplaukius, nors tie mokinių plaukai nugaroje vos siekė apykaklę. Vis tiek jie kėlė nepasitikėjimą. Po kelių pokalbių su kai kuriais mokytojais keturi mokyklos abiturientai, jų tarpe ir Gintaras, protesto vardan nusikirpo plikai. R. Kalantos mirtis suteikė drąsos priešintis. Šis poelgis man buvo staigmena.

Gintaras visada buvo draugiškas ir vertino draugystę, ypač bendražygių. Kartą grįžęs iš budėjimo, pasakė: „Tokie geri draugai“, - taip išreikšdamas pasitikėjimą jais, nes buvo tarpe tų, kurie žiūrėjo viena kryptimi ir siekė to paties tikslo. Nepriklausomybės atstatymo paskelbimas 1990 m. kovo 11-ąją buvo neeilinės reikšmės dalykas, bet neužtenka laisvę paskelbti, reikia ją saugoti, ugdyti, apginti.

Sąjūdis jam įkvėpė laisvės gynėjo dvasią. Pasienio tarnybą ji pradėjo 1990 m. lapkričio 11 d.

Jo užrašų knygelėje yra tokie prancūzų klasiko Romeno Rolano žodžiai: „Didis yra tas, kas padaro tiek, kiek gali“. Tuos išminties žodžius ramia širdimi gali patvirtinti kiekvienas, pritaikydamas juos sau: gali būti didis, nes gali būti naudingas, tik tam reikia tavo širdies, pastangų atlikti savo pareigą.

Manau, kad tą lemtingąją 1991 m. gegužės 19-osios naktį savo apsisprendimu likti poste, jis atliko savo pareigą iki galo, nepaisydamas mirtino pavojaus. Jis pasielgė kaip žmogus ir kaip pareigūnas, kuriam svarbiausia buvo ne asmeninis likimas, o Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos laisvė.

Vis dėlto sunku apie savo vaiką, nors jis suaugęs, rašyti būtuoju laiku. Juk vaikai neužauga be tėvų rūpesčio ir meilės. Viskas praeina laikui bėgant: iškyla būtis, dingsta kančia, sielvartas ir tas nebe taip gelia. Tik meilė išlieka. Gaunama ir kitiems suteikiama meilė yra viskas, kas svarbu ir ką iš tiesų prisimenam. Ir man ne kartą atrodė, kad štai vėl atsivers durys, ir aš išgirsiu tariant: „Aš jau čia, mama“. Pribėgs prie jo Sauliukas ir Karinutė, vaikai, kuriuos mylėjo sūnus, apsivys kaklą Staselė, jo žmona.

Atminimui pabaigos nėra.

Fotoalbumas - Prisimenant Gintarą Žagunį


Dėmesio - piešinių konkursas

1–8 kl. moksleivius kviečiame sudalyvauti Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) šimtmečiui skirtame piešinių konkurse.

Pagėgių pasienio rinktinės – bendruomenės pareigūnei Dovilei Jankauskienei el.p.: dovile.jankauskiene@vsat.vrm.lt (iki gegužės 15 d.), vėliau viešųjų ryšių specialistei Astai Šimkuvienei el.p.: asta.simkuviene@vsat.vrm.lt

Varėnos pasienio rinktinės – viešųjų ryšių specialistei Laurai Jurgelevičiūtei el. p. laura.jurgeleviciute@vsat.vrm.lt  ir/ar bendruomenės pareigūnui Edvardui Zuikevičiui el.p. (nuo gegužės 15 d.) edvardas.zuikevicius@vsat.vrm.lt

Vilniaus pasienio rinktinės veiklos ruože esančių mokyklų moksleiviai savo darbus gali siųsti – bendruomenės pareigūnėms Justynai Kondratovič el. p.: justyna.kondratovic@vsat.vrm.lt ir Jolantai Vaickuvienei el. p.: jolanta.vaickuviene@vsat.vrm.lt

Jūsų piešinių (darbų) kopijų (skenuotų, fotografuotų telefonu ar planšete) lauksime iki gegužės 23 d. nurodytais el. pašto adresais!

Tradiciniame XVI-ajame dviračių žygyje...

Sveiki, kolegos,
Grupė Pasieniečių klubo narių dalyvavo tradiciniame XVI-ajame dviračių žygyje. Mūsų žygio trasa driekėsi Birštono mieste ir apylinkėse. Dalyvavo buvęs VSAT vadas generolas A.Songaila bei šio žygio senbuviai V.Novikovas ir V.Zabarauskas.
Penktadienį oras buvo puikus, todėl ir įspūdžiai iš žygio patys geriausi, apžiūrėjome išgražėjusį Birštono miestą, džiaugėmės atnaujintais dviračių takais, maloniai pabendravome.
Po žygio nebuvo pasienietiškos košės, bet tuščiame Birštono kurhauzo restorane išgėrėme kavos, pasidalinome įspūdžiais su mus į Birštoną atlydėjusiomis antrosiomis pusėmis.
Karantino reikalavimų stengėmės laikytis😷
Daugiau fotografijų iš renginio čia
Prisijungti
Prisijungimo vardas

Slaptažodis



Dar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
Šiandien


Šiandien gimtadienį švenčia
Alvydas VALAVIČIUS
Ritas KAZABUCKAS
Saulius VILBIKAS

Rytoj gimtadienį švęs:
Algirdas ANDRULIONIS

Greitai gimtadienį švęs:
Rimantas ALEKSA
Žurnalai
Paklausykite radijos
Klausykite į sveikatą!
Lietuvos radijas
Žinių radijas
PARODOS
Užkrauta per 0.08 sekundes
3,805,398 unikalūs lankytojai