Navigacija
Bendraujame
Remėjai
|
Pasieniečių klubo nariai bei bičiuliai ir toliau remia Ukrainos karius |
Pasieniečių klubo nariai bei kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai ir toliau aktyviai prisideda prie paramos Ukrainos kariams aukodami įvairią įrangą, aprangą bei amuniciją.
Simboliška, jog būtent gruodžio 6-ąją, karinių pajėgų dieną, kuri yra švenčiama Ukrainoje Klubo vadovas Valentinas Novikovas kartu su nariu Kazimieru Lunecku perdavė iš Klubo narių ir kitų asmenų surinktą paramą visuomenininkui Antanui Kliunkai, kuris tiesiogiai bendrauja su kariais kariaujančiais fronte. Ši parama Ukrainos karius pasieks po gruodžio 9 dienos.
Tai jau ne pirmoji iniciatyva prie kurios yra prisidėjęs A. Kliunka. Parama išties ženkli tai - automobiliai, bepiločiai orlaiviai (dronai), kuras, apkasų žvakės, apranga ir daug kitos paramos iš Lietuvos ūkininkų ir kitų sukarintų asociacijų.
Rusijos karinėms pajėgoms ir toliau atakuojant kritinę Ukrainos infrastruktūrą – energetikos sektorių, itin reikšmingais tampa nenutrūkstamas elektros tiekimas, tačiau sąlygos nėra vienodos. Džiugu, jog ilgametis ir aktyvus klubo narys, kun. Vytautas Rapalis prisidėjo itin reikšminga parama, padovanojo elektros generatorių.
Tiek šių metų kovo mėn., tiek ir šios paramos iniciatyvos metu buvo surinkta - lauko uniformos, šiltos lauko uniformos, kombinezonai, šilti megztiniai, žieminiai batai, veltiniai, kuprinės, kilimėliai, palapinės, antklodės, šilta sportinė apranga, apatiniai drabužiai, kepurės, pirštinės, kojinės, šalikai, radijo ryšio stotelės, išorinės baterijos, mobilūs telefonai ir dar smulkesnė amunicija.
Už paramą dėkojame šiems Pasieniečių klubo nariams: Artūrui Jatuliui, Kazimierui Luneckui, Marytei ir Vytautui Gečiauskams, Linai ir Gediminui Urbonams, Stanislovui Chmieliauskui, Leonardui Striupui, Loretai Dumbauskienei, Antanui Dubikaičiui, Mečislovui Dubickiui, Albinui Žymančiui ir Algimantui Petrėnui. Taip pat aktyviems kitų organizacijų nariams - Alvydui Masiuliui, Laurynui Žilinskui reikšmingai prisidėjusiems prie paramos suteikimo.
Pasieniečių klubas pažymi, jog parama Ukrainos kariams bus renkama iki 2023 m. sausio 12 d. Tądien Ukrainos karių delegacija tiesiai iš fronto atvyks į LR Seimą, kuriame dalyvaus parlamento ir nepriklausomybės gynėjų dienos renginiuose. Vėliau, po renginio atvykę kariai dalinsis aktualia informacija, savo išgyvenimais ir kita patirtimi.
|
Artūro Čeidos pergalė „Pasieniečių haiku/senriu“ konkurse |
Lapkričio mėnesį VSAT Komunikacijos skyrius organizavo „Pasieniečių haiku/senriu konkursą“. Jame dalyvavo 13 dalyvių pasieniečių, kurie atsiuntė konkursui 64 haiku/senriu.
Renkant labiausiai patikusius trieilius, tarnybos darbuotojai balsavo net 1292 kartus! (vienas asmuo galėjo balsuoti už 10 skirtingų haiku/senriu).
Konkursą laimėjo ir jo nugalėtoju tapo – VSAT Sienos kontrolės organizavimo valdybos Nacionalinio koordinacinio centro vyriausiasis specialistas – Artūras Čeida. Nugalėtojas yra ne tik VSAT pareigūnas, bet ir Pasieniečių klubo valdybos narys.
A. Čeidos sukurtas haiku surinko 71 balsą:
Covidas, gripas, Nelegalų gambitas Kas tada kitas?
Sveikinimai, Artūrui! Jam įteiktas prizas.
Siųsdamas konkursui sukurtus haiku, pareigūnas apgailestavo, kad tai – visiškai ne jo kūrybos žanras (jis labiau mėgstąs kurti eilėraščius), tad nusprendė prisidengti anonimiškumu, nesitikėdamas jokios pergalės. Tačiau vienas iš jo atsiųstų penkių haiku, kurio antroje eilutėje spontaniškai pasirinkta frazė „nelegalų gambitas“, patiko daugeliui balsavusiųjų darbuotojų ir, matomai, tai buvo lemtinga pasiekiant pergalę konkurse. Tarptautinis žodis „gambitas“ – (angl., pranc. gambit, isp. gambito (šachmatuose) it. gambetto – pakišti koją) – manevras šachmatų ar šaškių partijos pradžioje: paaukojama figūra arba pėstininkas (arba šaškė), kad būtų galima greičiau, aktyviau ir palankesnėmis sąlygomis pulti. Džiugu, jog VSAT pareigūnai, darbuotojai turi „kūrybos gyslelę“, humoro jausmą ir aktyviai dalyvavo rašydami, skaitydami, balsuodami, rinkdami labiausiai patikusius pasieniečių haiku/senriu.
Eilėraštis iš A. Čeidos kūrybos puslapių:
Metai bėga, lekia; Keičiasi žmogus. Tik gamta vis lieka – Ji tokia ir bus. Toks pat sniegas, pusnys, Vėjas atšiaurus. Jau už lango gruodis, Tuoj Naujieji bus. Kelios valandos beliko – Tik akimirksniai keli. Praeitis gale jau liko, O kas laukia ateity?.. Viskas nutarta, nuspręsta;
Sena paminėta, Viskas prisiminta, Kas kartu praeita... Laikas muša dvyliktą, O krūtinėj džiaugsmas!.. Kiek likimas žada mums? – Nieko nenujausta...
(Straipsnį parengė: VSAT Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Vesta Juozapaitytė)
|
Petras Bistrickas: Lietuvos patriotas, kritęs nelygioje kovoje (tęsinys 2022.12.08) |
Daugelio žmonių gyvenimo istorijos ir likimo vingiai pradingsta laiko sutemose. Prisimenami jie tik artimųjų rate, kol toks egzistuoja, per metines, giminės sueigas... Tačiau nupūsti užmaršties dulkes galime ir mes. Juoba jei tai buvo neeilinė asmenybė, nusipelniusi savo profesijai, ginklo draugams, Lietuvai ir jos istorijai.
Proga prisiminti Petrą Bistricką nebus nei jo gimimo, nei žūties sukaktis. Kalbėsime apie jį ką tik paminėję Lietuvos kariuomenės dieną. Apie 20 metų su ginklu rankose jis tarnavo savo gimtajai šaliai. Iš pradžių Lietuvos kariuomenėje, pėstininkų dalinyje, vėliau – pasienio policijoje. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordino kavalierius (1932 m.). Už pavyzdingą tarnybą. Galvą paguldė 1944-aisiais Žemaitijoje, mūšio lauke. Drauge su bendražygiais mėgindamas sustabdyti iš rytų plūstančią raudonąją laviną.
Gimė P. Bistrickas 1898 m. gegužės 16 d. Naujasodžio kaime, Rozalimo vlsč., Panevėžio aps., ūkininko šeimoje. 1919 m., vykstant kovoms dėl Nepriklausomybės, buvo pašauktas į kariuomenę. Buvo baigęs šešias gimnazijos klases, todėl rekomenduotas mokytis Lietuvos karo mokykloje (LKM). Ją P. Bistrickas baigė 1920 m. spalį (III laida). Suteikus leitenanto laipsnį, paskirtas į 12-ą pėstininkų pulką. Pulką, įėjusį į sudėtį IV pėstininkų divizijos, kuri saugojo demarkacinę liniją, besidriekiančią nuo Vištyčio Vakaruose iki Kalvarijos Rytuose. Tad jau tuomet P. Bistrickas ir jo karių būrys faktiškai vykdė pasieniečių funkcijas.
Minėtoji pėstininkų divizija buvo performuota į Pasienio apsaugos diviziją, o pulkas, kuriame tarnavo P. Bistrickas, pervadintas 4-uoju Kauno pulku. Tarnyba iš esmės nepasikeitė – nuo Vištyčio iki Kalvarijos buvo saugoma administracinė linija. O paskutinę 1923 m. dieną, išreiškus norą tarnauti pasienio policijoje, pavaldžioje Vidaus reikalų ministerijai, P. Bistrickas buvo išleistas į pėstininkų karininkų atsargą.
O 1924-ieji P. Bistrickui prasidėjo Šakių baro 4-o rajono viršininko poste. Tarnyba prie sienos su Vokietija ir prie administracinės linijos su Lenkija – sunkiai palyginamos. Dėl didelių ekonominių skirtumų tarp valstybių nuo seno čia vyko stambaus masto kontrabanda. Kelios vietos gyventojų kartos buvo ištobulinusios įgūdžius, kaip ir kur nepastebimiems pereiti sieną.
P. Bistricko karjera pasienio policijoje tęsėsi 16 metų. Po Šakių, jis dirbo Alytaus (1934 m.), Trakų (1937 m.), Valkininkų (1940 m.) barų rajonų viršininku.
Nepriekaištingai tarnaudamas pasienio policijoje, P. Bistrickas rasdavo laiko ir visuomeninei veiklai. Priklausė kelioms patriotinėms sąjungoms – Šaulių (buvo kuopos vadas), Vilniui vaduoti, Lietuvos atsargos karininkų.
Pirmosios sovietų okupacijos pradžioje, 1940-aisiais, iš tarnybos pasienio policijoje buvo atleistas. Tuomet P. Bistrickui dar pasisekė – į Sibirą ištremtas nebuvo.
Tačiau jo gyvenimas tragiškai nutrūko karo pabaigoje, 1944 m. spalio 7 d. Įstojęs į gen. Povilo Plechavičiaus buriamą Lietuvos vietinę (arba Tėvynės apsaugos) rinktinę, P. Bistrickas buvo paskirtas vadovauti jos 1-ojo pulko I bataliono 1-ajai kuopai.
Stabdomosiose kautynėse prie Sedos dalyvavo trys 1-ojo savanorių pulko batalionai (juose – po tris kuopas, po 137 vyrus kiekvienoje). Pirmasis batalionas užėmė pozicijas per 200 metrų ryčiau Sedos miestelio. Toliau į šiaurę, ežero link, išsidėstė antrasis. Pirmosios dvi kuopos užėmė gynimosi pozicijas Telšių–Pievėnų–Tirkšlių kelių sankirtose.Būtent joms ir teko pagrindinis bolševikų tankų ir pėstininkų smūgis. Vieno lietuvių kilmės sovietų generolo tvirtinimu, 50 divizijų, taip pat aviacija, tą spalį buvo pergrupuotos ir sutelktos iš Rygos rajono Klaipėdos kryptimi. Apie 0,5 mln. karių, 9 300 pabūklų ir minosvaidžių, 1 340 tankų ir savaeigių pabūklų.
Ir tokias sutelktas Raudonosios armijos pajėgas turėjo nors trumpam sulaikyti keli šimtai lietuvių savanorių... Nes vieškeliu nuo Mažeikių per Sedą traukė voros vokiečių – sumuštos armijos Kurše daliniai.
... Sedos kapinėse po spalio 7-osios kautynių atgulė apie 70 Tėvynės apsaugos rinktinės karių. Juos suguldė į tuos pačius apkasus, dviem eilėm, suglaudę galvomis, Sedos kun. Budraičio suburti vietos gyventojai. Prie ilgo broliško kapo, buvusio apkaso, 1990 metais sediškiai pastatė kryžių su užrašu „Žuvusiems už Lietuvos laisvę 1944 m. spalio 7 d.“. Dauguma šių karių taip ir liko nežinomi – surinktus jų dokumentus iš kun. Vilučio atėmė NKVD.
Bet Petro Bistricko, kurio palaidojimo vieta nėra tiksliai žinoma, pavardė visvien išliko. Todėl prisimename ir minime jį šiandien, nė savaitei nuo Lietuvos kariuomenės dienos nepraėjus.
Parengta pagal Algio Balaišio knygą „Lietuvos valstybės sienos apsauga 1918–1940 m. Žmonės ir įvykiai“ (2006 m.), Vlado Kazlausko „Viskam pasiryžę. (Tėvynės Apsaugos Rinktinė – 44)“ (2007 m.).
Nuotraukos – iš P. Bistricko dukters Danutės Bistrickaitė-Panavienės archyvo.
Gintautas Stalnionis Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus viešųjų ryšių specialistas
Tęsinys
Unikalios nuotraukos – iš tarpukario pasieniečio dukters rankų
Gruodžio 6 d. Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas priėmė Danutę Ireną Panavienę – tarpukario pasieniečio Petro Bistricko, žuvusio kovojant su 1944 m. Lietuvą vėl okupuojančia Raudonąja armija, dukterį.
R. Liubajevas padėkojo D. I. Panavienei už pastangas išsaugoti savo tėvo atminimą, pasienio apsaugos istorijos puoselėjimą, už indėlį gausinant Pasieniečių muziejaus fondus unikaliais eksponatais.
VSAT vadas taip pat pasveikino D. I. Panavienę gražios asmeninės sukakties proga, linkėdamas pasisemti stiprybės ateičiai prasmingoje metų patirtyje.
Susitikime dalyvavo jubiliatės vaikai Rūta ir Tadas, vaikaitis Mantas, taip pat Pasieniečių mokyklos viršininkas Deividas Kaminskas, Lietuvos policijos veteranų asociacijos nariai Vytautas Jonikas ir Jonas Grinevičius.
Pasienio policijos pareigūno duktė perdavė keletą savo archyve išsaugotų nuotraukų, susijusių su tarpukario sienos apsaugos istorija.
Apie pasienietį Petrą Bistricką ir jo likimą Pasieniečių klubo svetainėje jau buvo pasakota.
Gintautas Stalnionis Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijosKomunikacijos skyriaus viešųjų ryšių specialistas
Andriaus Jaracko (VSAT Komunikacijos skyrius) nuotraukos
|
2022-ųjų lapkričio dvidešimt penktoji Klaipėdoje |
Daiva BenetytėPasieniečių klubo Klaipėdos būrio narė
Penktadienį Klaipėdoje buvo pristatytas naujas patrulinis pasieniečių laivas „Gintaras Žagunis“ ir trys nauji kateriai.
Puoselėjant istorinę atmintį ir tradicijas laivui suteiktas pirmo po Nepriklausomybės atkūrimo tarnybos metu 1991 m. žuvusio Lietuvos pasieniečio Gintaro Žagunio vardas.
Patrulinis pasieniečių laivas „Gintaras Žagunis“ vykdys Lietuvos sienos apsaugą, taip pat bus periodiškai naudojamas Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX tarptautinėse operacijose.
Įsigytais moderniais kateriais tarnybą vykdys pasieniečių specialiosios paskirties padalinys ir sieną su Rusija saugančių Vištyčio bei Plaškių pasienio užkardų pareigūnai.
(Valstybės sienos apsaugos tarnybos informacija)
Vytautas ZaksasKlaipėdos būrio vadas
Taikliai ir trumpai.
Papildant gerbiamą kolegę, dar pridėsiu, kad laivo “Gintaras Žagunis” krikštamote tapo Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, kad pasieniečių naujuosius katerius pakrikštijo vyskupas Algirdas Jurevičius, kad renginyje dalyvavo ir Pasieniečių klubo Valdybos pirmininkas Valentinas Novikovas bei generolai Vainius Butinas, Algimantas Songaila ir Saulius Stripeika.
Taip pat paminėtina, kad be visų garbių jau paminėtų svečių, iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo ir Gintaro Žagunio sesuo, kurios sveikinimas ir palinkėjimas laivui susilaukė gausiausių plojimų.
Klaipėdos būrio informacija
|
Sveikiname kariuomenės dienos proga |
|
|
Prisijungti
Šiandien
Rytoj gimtadienį švęs: Saulius SABUTKUS
Žurnalai
Paklausykite radijos
PARODOS
|